E-mail: kulelektronik@gmail.com | Tel: +90 224 442 90 05/06 | Bursa  

HAKKIMIZDA


KUL ELEKTRONİK

   KUL Elektronik, yeni adı ve yeni yüzüyle 2007 yılı sonunda elektronik sektörüne, tasarım ve Ar-Ge amaçlı girmiştir. Sanayi ve Medikal odaklı faaliyetlerini sürdüren işletmemiz, sanayimize ve milletimize gerekli ileri elektronik teknolojileri üretebilmek için Uludağ Üniversitesi Teknoloji geliştirme bölgesi dahilinde kurulmuştur.

   Vizyonumuz, endüstriyel otomasyon teknolojileri ve medikal görüntüleme sistemleri geliştirerek ülkemizin ihtiyaçlarını karşılamaktır.

   Misyonumuz ise dijital teknolojilerdeki gelişmeleri insan hayatına değer katacak yaratıcı çözümler haline getirmek ve halkımızın hizmetine sunmaktır.

   Çalışmalarımız hakkımızda detaylı bilgi için profesyonel tasarım ekibimiz hizmetinizdedir.

Çalışma Alanlarımız

   Şirketimiz, internet tabanlı kablolu veya kablosuz iletişim (802.11b/g/n, GSM/GPRS, WiFi, ZigBee, Bluetooth vb.) telemetry ve scada sistemleri, her türlü sensör tabanlı veri toplama sistemleri, CCD/CMOS tabanlı kamera tasarımları, gömülü işletim sistemi geliştirme (RTOS), 2D/3D sinyal ve görüntü işleme, güç elektroniği, kuvvet ölçüm sistemleri, Windows/Linux sistemleri üzerine özel yazılım geliştirme gibi konularda çalışmaktadır.

   Bunun yanısıra EMC, FCC ve CE uyumluluğu gibi sertifikalar için gerekli tasarım danışmanlığı, enerji yönetim sistemleri, güneş enerjisi (Solar cell/Solar power plant), rüzgar enerjisi, erken uyarı sistemleri ve çevreci projelerde de faaliyet göstermekte ve danışmanlıklar yapmaktadır.

   RM, FPGA ve 16/32Bitlik işlemci mimarileri ile tasarımlarını sürdürmektedir.

Tanıtım Videomuz


  Referanslarımız

PC'nin, dalga formu analizlerinde kullanımı, Fourier analizi ve matematiksel modellemeleri. Bu projede elektronik sinyallerin bilgisayar ortamında modellenmesi ve yapay olarak oluşturulması gerçekleştirilmiştir.
DSP(Digital Signal Processing) amaçlarına uygun, PC tabanlı Analog/Dijital veri aktarım kartı tasarımı. Ses tanıma, netleştirme ve ses bileşenlerinin analizini yapmaktadır.
Ses ve görüntünün TMS 32010 DSP işlemcisi ile işlenmesi. DSP Kartı tasarımı ve PC Windows ortamında arabirim programının geliştirilmesi. CCD Kameradan alınan görüntü üzerinde bazı matematiksel işlemler yapılmaktadır. Uygulama alanları; çift sarılı yumurta ayrımı, şişe dolum testi, vb.
Mikro işlemci tabanlı kaynak makinası ve direnç kaynağı kontrol ünitesi. 3000–60000Amper arasında sabit akım kontrolu, 1300°C sıcaklıkta iki metalin kaynatılması kontrolü yapar.
Compro 303 kontrol ünitesinin bir üst modelidir.
Compro 304 kontrol ünitelerinin, RS485 endüstriyel network sistemi ile merkezi sisteme bağlanması. Tasarım ve PC Windows Arabirim programının geliştirilmesi. Bu projede Compro 303, Compro 304 kontrol ünitelerinin parametrelerinin uzaktan kontrolü ve kaynak bilgilerinin bilgisayar ortamında izlenmesidir.
Mikro işlemci tabanlı kan şekeri ve kolesterol ölçüm modülü. (Proje tamamlanmasına rağmen ülke koşullarında üretilememiştir.)
Delphi C/S ile Windows NT Network ortamında TSK'nin yürüttüğü projelerin takibi amaçlı veri tabanı projesi. Genel Kurmay Bşk. Otomatik Bilgi İşlem Şb.
Telefon şebekesi kullanılarak tüm evin interaktif olarak kontrolü sağlanmıştır. Bahçe sulama, ısıtma soğutma sistemi, evin güvenliği, gaz kaçağı ve yangına karşı güvenlik vb. Demirdöküm A.Ş. Doğan Holding
Binaya ait dış ortam ve odalardan elde edilen istatistiki bilgiler doğrultusunda bina ısıl kayıplarının hesaplanmsı projesidir. Yurt dışında yaygın olarak kullanılan bu işlem, günün istenilen saatinde istenilen sıcaklığa en az maliyetle ulaşılmayı sağlar.
Ürün verimliğini için toprağın 100cm derinliğine kadar sıkışıklığının ölçülmesi. Uludağ Üniversitesi Tarım Makinaları Bölümü için geliştirilmiştir.
Radyo frekans üzerinden uzak noktalardan nem, sıcaklık, açık hava basıncı, rüzgar yönü, şiddeti ölçülerek otomatik sulama sistemi geliştirilmiştir. Bu projede 900Km2 alana yerleştirilen 127 adet kontrol modülünden alınan veriler PC ortamında değerlendirilir.
Çok amaçlı tarım makinaları test ünitesi Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi için geliştirilmiştir. Bu proje traktör arkasına takılan tarım aletlerinin verimliliğinin ölçülmesi uluslararası normlara uygunluğunun testi içindir. Bu projede traktör kuyruk milinden burulma momenti (max. 5000Kgm), 20Kg, 500Kg, 2000Kg lik bası-çeki kuvveti, 10 adet sıcaklık, açık hava nemi, debi ölçümü, yakıt tüketimi, araç üzerindeki vibrasyon (titreşim maksimum 5Khz) ölçülmektedir.
QC-Matic kuyruk sırası düzenleme ve yönetme sistemidir. QC-Matic Sistemi işlem süresi kısa fakat müşteri yoğunluğu fazla olan işletmelerde yığılmayı engellemek, zamandan tasarruf sağlamak, müşterilere bir düzen içerisinde hizmet vermek, çalışanların verimliliğini arttırmak ve istatistiklerini tutabilmek için geliştirilmiş olan kuyruk yönetim sistemidir. Banka ve hastanelerde uygulanan kuyruk yönetim sistemlerinin tasarımı. Operatör tarafından kullanılan Keypad, Operator displayi, Network yönetimini sağlayan server, Thermal bilet verme ve sıra alma yöneticisi, bekleme odası görüntü paneli ve yönlendirici panelden oluşur.
Üretim otomasyonu, üretim faaliyetlerinin örgütlenmesi, imalat süreçlerinin yönetimi, yürütülmesi, denetlenmesi gibi üretim faktörlerini en etkin düzeye çıkarılabilmek ve bunun yanında istenilen zamanda ve daha düşük maliyetlerin elde edilmesine imkan sağlayan sistemlerdir. “Cool-E Networking” üretim otomasyon modülleri, üretim makinelerinden gerekli bilgilerin online toplanmasına ve online uzaktan müdahale edilmesine imkan sağlayan birimlerdir. İşletme içi iş tasarımı, üretim planlama, üretim ve stok kontrolü, kalite kontrolü, gerçek maliyet analizi, üretim hedefleri ve talebin önü gibi istatistiksel bilgilerin elde edilebilmesi için gerekli parametrelerin oluşmasını sağlar. Siparişin alınması ile başlayan üretim sürecinde, üretim faktörlerini nitelik ve nicelik yönüyle belirleyerek, iş standartlarının oluşması, iş analizi, iş ve işçi değerlemeyi mümkün kılar.
Üretim otomasyonun sisteminin 10/100Base ethernet yapısına çevrilmiş modelidir. 100MBit bant genişliği sunar. Internet üzerinden üretim faktörlerinin yönetilmesini sağlar.
GSM şebekesi üzerinden yürütülen telemetry sistemidir. Sıcaklık, nem, basınç, açık hava basıncı, rüzgar hızı, debi, ağırlık, yangın, duman, hareket sensörü, analog sinyal, sayısal sinyal okuyabilme özelliğine sahiptir. Alınan bu veriler SM V0.7 standardına sahip herhangi bir cep telefona modülün bağlanması sonucu uzaktan SMS yolu ile kumanda ve izleme imkanı sunar. Özellikle, bir telefon hattı, sürekli bir operatör bulunmayan veya mekan dışı ortamlarda istenilen kumanda ve kontrolü sağlar. Ev içi uygulama örneği, Yazlıktaki buzdolabı kontrolü, evde yangın hırsız ihbar sistemi vb. olarak kullanılabilir.
Toprak katmanlarının 3D modellenmesini ve katmanlar arasındaki sıkışıklığı değerlendirilmesini sağlar. Tüm AR-GE çalışmaları uluslar arası akademik yayın olarak yayınlanmıştır.
Sıcaklık, nem, basınç, kuvvet, atalet, devir, hız gibi ölçümlerin senkron olarak ölçümlenmesini sağlar. Birden fazla model olarak üretilmiştir.
Çok küçük boyutlu tıbbı bir kamera tasarımı yapılmıştır. Ağız içinde 10-100X büyütme özelliğine sahiptir. Ağız içinde plak, tartar, diş çatlakları ve hastalıklarının teşhisinde kullanılır.
Günlük hayatta kullanmakta olduğumuz grup prizlerin internet erişimi ile programlanabilir bir versiyonudur. Zamanlama fonksiyonları ile prize bağlı cihazların zaman programlarının yapılmasını, internet açılıp kapatılmasını sağlarlar. Bünyesinde web server, SMTP client, NTP client gibi modüller içeriri.
KIP-PDU10 serisinin GSM üzerinden kontrolünü saplayan modelidir. Günlük hayatta kullanmakta olduğumuz grup prizlerin GSM üzerinde erişimi ile programlanabilir bir versiyonudur. Zamanlama fonksiyonları ile prize bağlı cihazların zaman programlarının yapılmasını, GSM üzerinden açılıp kapatılmasını sağlarlar.
Server cabinet ve data centerlar için outlet kontrolü, akım, şebeke voltajı ve güç tüketimlerinin ölçümlerini yapar. Dört model olarak tasarlanmıştır.
Gıdaların mikrodalga ile kurutulması sağlanmıştır. Bu üründe gıda üzerindeki suyun buharlaştırılması kontrolü yapılarak, hızlı kurutma sağlanmıştır. Mikrodalga altında infrared ile sıcaklık, mutlak buharlaşma ölçümleri için yapılmıştır.
Bu projede bio-dizel ile çalıştırılan sabit bir motor düzeneğinde bio yakıtın verimlilik ölçümlerini sağlayacak, hesaplayacak ve yol şartlarını simüle edecek düzenek geliştirilmiştir.
Ulusal Tarımsal veri elde etmek ve erken uyarı ile mahsül kaybını minimize etmek için tarım istasyonlarının, arazilerden topladığı verileri GPRS/3G üzerinden merkezi veri tabanına toplanmasını sağlar. Topraktaki nem, sıcaklık, karbondioksit salınımı, yaprak rengi, rüzgar, böcek yoğunluğu gibi parametleri ölçer ve merkezi bilgi sistemine kaydeder. Üreiticiler arazilerindeki durum hakkında bilgi elde edebildiği gibi, mahsüle özel erken uyarı ile hastalık ve mahsül kaybını minimize etmeyi sağlayacaktır.
2019 All Rights Reserved | by: Betül Nur Ersöz